PORADY EKSPERTA

Skóra. Znaczenie odżywiania
--------
Szczenięta, ich wzrost i naturalne potrzeby
--------
Optymalny wzrost szczeniąt dużych ras
--------
Opieka nad psami w podeszłym wieku - jak pomóc psom z zapaleniem kości i stawów
Optymalny wzrost szczeniąt dużych ras


Żywienie odgrywa ważną rolę

Wzrost jest procesem, który u psów przebiega bardzo szybko w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt i z człowiekiem. U rosnących psów w stosunkowo krótkim czasie zachodzą duże zmiany. Szczególnie spektakularny jest proces wzrostu (w okresie wzrostu kości długich) szczeniąt dużych ras. W wieku 16-18 miesięcy psy te osiągają ostateczną wielkość (ale nie masę ciała).


Płytki wzrostowe

Wzrost kości na długość zachodzi w płytkach wzrostowych. Kości nie rosną w sposób przypadkowy, lecz tylko w obrębie chrzęstnych płytek wzrostowych znajdujących się na ich końcach. Podczas procesu wzrostu chrząstka ulega mineralizacji i zmnienia się w tkankę kostną. Proces ten trwa tak długo, aż kość osiągnie swą ostateczną długość.
Zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do schorzeń układu kostnego, a w rezultacie może dojść do nieodwracalnych zmian, np. kulawizny lub deformacji kości. Najczęściej mamy do czynienia ze zmianami w obrębie stawów ramieniowych i łokciowych. Może także dojść do zmian w stawach kolanowych lub skokowych.


Schorzenia układu kostnego

Badania, jakimi objęto psy dużych ras w Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Australii i Holandii wykazały, że występujące u nich schorzenia układu kostnego są często rezultatem anomalnego rozwoju chrząstki stawowej. U psów choroba o takim podłożu nosi nazwę osteochondrozy (OC) lub aseptycznej martwicy kostno-chrzęstnej (Osteochondritis dissecans - OCD). Z drugiej strony, nadmierne obciążenie stawów wskutek zbyt dużej masy ciała może także prowadzić do problemów, których znanym powszechnie przykładem jest dysplazja stawu biodrowego (HD).
Osteochondroza (OC) i dysplazja stawu biodrowego (HD) są chorobami, które rozwijają się w fazie wzrostu. Są to schorzenia dziedziczne , ale jednocześnie wpływ na ich rozwój mają czynniki środowiskowe, na przykład urazy. HD charakteryzuje się niedokładnym wpasowaniem główki kości udowej w panewkę stawu biodrowego wskutek nieprawidłowej budowy główki kości udowej i/lub panewki stawowej. Jeżeli pies nie ma HD w czasie, gdy zakończony zostaje rozwój jego kośćca (do stwierdzenia tego konieczne jest prześwietlenie stawów biodrowych), nie będzie jej miał do końca życia. Natomiast może zdarzyć się, że pies ma HD, ale choroba ta nie została zdiagnozowana w młodym wieku. Wówczas może być ona rozpoznana dopiero w wieku późniejszym, kiedy widoczne będą objawy postępującego zwyrodnienia stawu (lub stawów). To samo odnosi się do OCD.
W wielu pracach dotyczących HD dowiedziono, że (abstrahując od czynników genetycznych) nadwaga u szczeniąt będąca rezultatem przekarmiania (szczenię ma za dużą masę ciała jak na swój wiek w stosunku do wielkości) prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka wystąpienia klinicznych objawów HD. Natomiast u szczeniąt, które są w fazie wzrostu stosunkowo szczupłe, prawdopodobieństwo pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w stawach biodrowych jest zdecydowanie mniejsze. Z punktu widzenia ortopedii, lepiej, kiedy szczenię jest szczupłe niż zbyt "pulchne". Każda nadwaga, nawet niewielka, przyczynia się do deformacji stawu biodrowego (i faktycznie zwiększa ryzyko HD). To, że szczenię jest szczupłe, nie ma wpływu na jego wielkość (wysokość w kłębie). Szczenię nie rośnie przez to wolniej, natomiast wolniejsze są przyrosty jego masy ciała, i jest to dla niego korzystne.


Ryzyko przedawkowania wapnia

Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości. Prowadzone na szeroką skalę badania wykazały, że największym czynnikiem ryzyka w przypadku OCD jest spożywanie zbyt dużych ilości wapnia. Jeżeli pies otrzymuje za dużo wapnia, wzrasta ryzyko wystąpienia u niego klinicznych zaburzeń rozwoju kośćca. Przedawkowanie wapnia może mieć miejsce wówczas, gdy pies żywiony kompletną i zbilansowaną karmą otrzymuje dodatkowo preparaty wapniowe, albo gdy otrzymuje kompletną karmę, ale zawierającą za wiele wapnia, a także gdy właściciel psa dodaje zbyt dużo wapnia do pożywienia przygotowywanego sposobem domowym. W żadnym razie nie należy dodawać wapnia do karmy kompletnej i zbilansowanej. Poziom wapnia w takich produktach jest starannie dobrany.


Ryzyko przedawkowania składników energetycznych

Na rozwój dysplazji stawu biodrowego (HD) nie ma wpływu wzrost kości na długość, natomiast istotnym czynnikiem jest w tym wypadku żywienie. Zbyt obfite (kaloryczne) żywienie szczeniąt w fazie wzrostu zwiększa ryzyko wystąpienia HD. W tym wypadku przyczyną jest zbyt intensywny przyrost masy ciała u psów, których kościec nie jest jeszcze dostatecznie rozwiniętą konstrukcją, która mogłaby bez problemów wytrzymać taki ciężar. W chwili narodzin szczenięcia, jego kościec w dużej mierze zbudowany jest z chrząstek, które stopniowo przekształcają się w kości. Chrząstka jest bardziej elastyczna od kości i podatna na odkształcenia. W przypadku obciążenia, chrząstka może ulec deformacji. Jeśli niedojrzały kościec (a zatem i niedojrzałe stawy biodrowe) poddany jest nadmiernemu obciążeniu wskutek zbyt dużej, jak na wiek psa, masy ciała, grozi to odkształceniem stawu biodrowego (lub stawów biodrowych) i dysplazją.
HD jest jednakże chorobą dziedziczną i jeśli zwierzę nie jest genetycznie obciążone skłonnością do dysplazji (linia hodowlana, z której się wywodzi, jest wolna od genów odpowiedzialnych za dysplazję), nadwaga nie wpływa na ujawnienie się tej choroby. Z drugiej zaś strony, jeśli pies wywodzi się z linii zagrożonej HD, jest to stwierdzone, że przekarmianie szczeniąt prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka pojawienia się dysplazji i nasilenia zmian dysplastycznych.
Podobna prawidłowość zachodzi również w przypadku OCD oraz dysplazji stawu łokciowego (ED). Zbyt szybki przyrost masy ciała u młodych psów zwiększa ryzyko wystąpienia tych schorzeń. Harmonijny wzrost i kontrolowane przyrosty masy ciała to czynniki optymalne dla zapewnienia najlepszego efektu końcowego: zdrowego psa dorosłego. Stosowanie właściwych i prawidłowo zbilansowanych dawek pożywienia to najlepszy sposób na to, aby pies osiągnął prawidłową wielkość w wieku dojrzałym, harmonijną budowę i optymalną kondycję.


Poziom białka

Badania rozwoju dogów niemieckich (Nap R.C., Holandia) wykazały, że poziom białka w pożywieniu nie wywiera istotnego wpływu na rozwój kośćca. Wysoki poziom białka pokarmowego nie powoduje zwiększenia ryzyka OCD lub HD i nie wpływa na wzrost kości na długość.


Specjalne pożywienie dla psów w fazie wzrostu

Wiadomo, że na zaburzenia rozwoju kośćca szczególnie narażone są psy dużych ras. Te problemy zdrowotne występują u nich z największą częstotliwością. Dlatego dobrą wiadomością dla posiadaczy szczeniąt dużych ras będzie z pewnością to, że istnieje karma stworzona specjalnie dla tych szczeniąt, dostosowana do ich unikalnych potrzeb związanych z intensywnym wzrostem. Opracowując recepturę tej karmy uwzględniono najnowsze osiągnięcia nauki o żywieniu odnoszące się do rosnących psów dużych ras. Ponieważ wyniki badań naukowych wskazują, że wysoki poziom wapnia i energii w pożywieniu szczeniąt dużych ras są głównymi czynnikami ryzyka, zalecane jest - dla zapewnienia prawidłowego, kontrolowanego rozwoju tych szczeniąt - odpowiednie ograniczenie spożycia tych składników. Dlatego karma Eukanuba Junior Large Breed rich in Chicken ma niższy (w porównaniu z innymi karmami Eukanuba dla szczeniąt) poziom tłuszczu, będącego źródłem energii, oraz starannie dobrany poziom wapnia, przy czym wapń i energia są prawidłowo zbilansowane. Karma ta jest optymalnym pożywieniem dla szczeniąt dużych ras.


Wzrost i rozwój pod kontrolą dzięki Eukanubie

Jeśli hodujesz psy dużych ras, wiesz, jak ważne jest prawidłowe prowadzenie szczeniąt w fazie wzrostu dla ich harmonijnego rozwoju oraz zdrowia i kondycji w wieku dojrzałym. Psy dużych ras rozwijają się intensywnie przez pierwsze 12 miesięcy życia. Jeżeli tempo ich wzrostu jest zbyt szybkie lub gdy otrzymują za dużo wapnia w pożywieniu, może dojść u nich do zaburzeń rozwoju kośćca. Badania wykazały między innymi, że nadmierne spożycie wapnia jest ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi martwicy aseptycznej kostno-chrzęstnej (Osteochondritis dissecans - OCD), natomiast u psów żywionych w fazie wzrostu wysokokaloryczną karmą wzrasta ryzyko dysplazji stawu biodrowego (HD).


Eukanuba Junior Large Breed

Chociaż OCD i HD są chorobami dziedzicznymi, to prawidłowe żywienie psów w fazie wzrostu zmniejsza ryzyko ujawnienia się tych chorób. Eukanuba Junior Large Breed rich in Chicken jest karmą specjalnie opracowaną dla zapewnienia prawidłowego wzrostu szczeniąt dużych ras (w wieku od 3 tygodni do 15 miesięcy). Jest to pożywienie bardzo smaczne, łatwo strawne i w wysokim stopniu przyswajalne, dzięki czemu każdy jego gram wykorzystywany jest przez organizm szczenięcia wyjątkowo efektywnie. Szczeniętom żywionym tą karmą nie należy podawać dodatkowo żadnych witamin i preparatów mineralnych.
Firma Stopa
Skrzeszewo Żukowskie 152, 83-330 Żukowo, tel.: +48 58 684 95 35, 681 88 97, fax: +48 58 685 81 10
infolinia: 0 801 150 048 (czynna od poniedzialku do czwartku od 8.00 do 16.00)
stopa@stopa.com.pl